Bezpečná zimní dovolená na horách? Základem je kvalitní cestovní pojištění pro celou rodinu

Už za pár týdnů nás čekají každoroční velké manévry, kdy se stovky českých rodin přesunují do horských středisek, ve kterých stráví jarní prázdniny. Stále častěji se přitom vydávají do Alp, které poskytují ideální počasí a stabilní sněhové podmínky. Vedle kvalitního zimního vybavení je důležité myslet i na kvalitní cestovní pojištění. Vyrazit za sněhem bez něj znamená obrovské riziko nejen pro peněženku, ale především pro zdraví vás i celé vaší rodinné výpravy.

Pokud se chystáte za zimními sporty a radovánkami do zahraničí, pamatujte na to, že náklady na ošetření třeba i banálních zranění mohou vyjít na stovky tisíc až miliony korun. Bez cestovního pojištění budete muset vše zaplatit z vlastní peněženky. Naopak správně zvolené pojištění s odpovídajícím krytím případné pojistné události vám zajistí klid a jistotu během celé vaší zimní dovolené. Nevybírejte ale jen podle ceny, zaměřte se především na kvalitu pojištění, odpovídající limity u léčebných výloh i další specifická připojištění.

„Cestovní pojištění musí dostatečně pokrývat vámi plánované sportovní aktivity. Pojišťovny rozdělují sporty do několika kategorií – obvykle na rekreační, rizikové, extrémní a nepojistitelné. Platí, že čím rizikovější sport budete provozovat, tím vyšší limity byste si v pojistce měli nastavit,“ radí Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění ze společnosti Broker Consulting.

Zimní sporty podle rizikovosti

  • Rekreační sporty – běh na lyžích, sjezdové lyžování, snowboarding či boby po vyznačených trasách, bruslení, saně, skiatlon, vysokohorská turistika do 3500 m n. m. apod.
  • Rizikové/ extrémní sporty – alpinismus, skialpinismus, lyžování a snowboarding mimo vyznačené sjezdovky a trasy, akrobacie na lyžích, sportovní boby, freestyle snowboarding, krasobruslení, rychlobruslení apod.
  • Nepojistitelné sporty – běh na lyžích mimo vyznačené trasy, skoky a lety na lyžích, potápění pod ledem, skeleton, vysokohorská turistika nad 5.000 m n. m., horolezectví apod.

V základní sazbě pojištění je zahrnuto provozování základních, rekreačních sportů. Tato sazba samozřejmě hradí úrazy způsobené při běžných zimních aktivitách, jako je například lyžování, běžkování či snowboarding na vyznačených trasách. Rizikové zimní sporty je třeba pojistit za příplatek. Na kategorii nepojistitelné sporty se pochopitelně pojistka nevztahuje vůbec. Jak upozorňuje Váchal, zařazení konkrétních sportů do kategorií se může u jednotlivých pojišťoven mírně lišit, tak si vždy důkladně pročtěte jejich pojistné krytí.

Pojištění odpovědnosti a úrazu

V rámci připojištění byste také měli do smlouvy zahrnout pojištění odpovědnosti, které kryje škody způsobené na zdraví, životě nebo majetku třetích osob. „Stačí, když se na sjezdovce nechtěně srazíte s jiným lyžařem, kterému způsobíte zranění či poničíte jeho výbavu, a už má nárok vymáhat po vás odškodnění. S pojištěním odpovědnosti pojišťovna uhradí způsobené škody, a vy je tak nemusíte hradit z vlastní peněženky,“ radí Jiří Váchal.

Úrazové pojištění pak řeší situace, kdy byste si na horách přivodili úraz s trvalými následky, nebo by byla nutná hospitalizace ve zdravotnickém zařízení. I toto zahrňte do pojistné smlouvy jako určité odškodnění pro podobné případy.

Pojištění pro děti

Děti, na rozdíl od většiny dospělých, přicházejí k úrazu mnohem snadněji a bývají i náchylnější k nemocem. Kvalitním cestovním pojištěním získáte jistotu, že vaše dítko dostane nezbytnou lékařskou péči bez obav, zda ji budete mít z čeho zaplatit. Cestovní pojištění pokryje náklady na lékařské ošetření, na záchranu horskou službu, léky, operaci, hospitalizaci i případný převoz zpět do Česka. Nezapomeňte přidat i pojištění odpovědnosti za škodu, ať nejste vystresovaní z toho, že vaše dítko něco rozbije nebo třeba na hotelu způsobí nějaký karambol.

Pojištění zavazadel a sportovní výbavy

Ve smlouvě můžete rovněž sjednat pojištění zavazadel, které se často vztahuje i na vaši sportovní výbavu. Každá pojišťovna má ale jiné pojistné podmínky, tak si je nezapomeňte dobře prostudovat. Pro větší klid při lyžování nebo snowboardingu lze sjednat i samostatné pojištění sportovní výbavy, které pokryje náklady spojené s pronájmem náhradního sportovního vybavení při krádeži vašeho vlastního vybavení anebo škodu na pronajatém sportovním vybavení. Vztahuje se například na lyže, snowboardy nebo helmy.

Autoasistence

Jestli se na hory chystáte vypravit autem, může se vám hodit autoasistence. Pokud ji nemáte v rámci pojištění vozidla, přidejte si ji k cestovnímu pojištění. Tato služba vám poskytne pomoc při poruše vozidla nebo dopravní nehodě. Zajistí vám odtahovou službu, zapůjčení náhradního vozidla nebo i ubytování.

Alkohol na sjezdovce

Ještě před odjezdem do zahraničí si ověřte, jak je to s tolerancí alkoholu v krvi v dané zemi. Lyžařská střediska mívají nastavena poměrně striktní pravidla. Například v Itálii je tolerance alkoholu na svahu 0,5 promile, v Rakousku, kde je nulová tolerance, zase provádějí namátkové kontroly a v případě naměření alkoholu vám zabaví skipas a vykážou vás ze sjezdovky. „Alkohol u většiny pojišťoven většinou spadá do pojistných výluk, takže pojišťovna vám může odmítnout vyplatit pojistnou částku. Anebo když pod vlivem alkoholu způsobíte škodu třetí osobě na zdraví nebo majetku, pojišťovna škodu sice uhradí, ale po vás bude chtít náklady proplatit,“ upozorňuje Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění ze společnosti Broker Consulting.

Výběru nejvhodnějšího pojištění zimních sportů je třeba věnovat dostatek času, ne vždy hraje hlavní roli pouze nejnižší cena. Pokud potřebujete poradit s výběrem, obraťte se na finančního konzultanta, který vám pomůže nastavit pojištění tak, aby pokrývalo všechna rizika a zohledňovalo potřeby vás i všech členů vaší rodinné výpravy.

 

Kontakt pro média:

Tereza Záhrubská

Specialistka PR a externí komunikace

Mobil: +420 731 537 716, e-mail: tereza.zahrubska@bcas.cz