Kapitálové trhy se v průběhu září vrátily ke korekci, trvající po většinu roku s výjimkou červencového období. Pokles hodnot je podle zářijových výsledků Broker Consulting Indexu podílových fondů prokazatelný u většiny podílových fondů. Nastartovaný růst u akcií ale i jiných typů fondů na začátku měsíce výrazně utlumil návrat obav z inflace, ty dále podněcují debaty o přechodu ekonomiky do recese. Nejvíce ztratily akciové indexy, a to znovu o několik procentních bodů. Jedině nemovitostní fondy opětovně neskončily v červených číslech a zachovávají si podobné hodnoty v rámci dlouhodobého trendu.
„První polovina září se nesla ve znamení prudkého oživení hlavně u akcií, které byly podporovány pozitivními výsledky firem. K obratu krátkodobého rostoucího trendu ale došlo už v druhé polovině měsíce, kdy nastal opět razantní pokles cen na trzích. Kapitálové trhy tlačí dolů hlavně obavy z rostoucí inflace, na níž opět zareagovaly centrální banky agresivním zvyšováním úrokových sazeb,“ komentuje zářijové výsledky Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting.
Celkové obavy z vývoje posledních měsíců vyvolávají navíc debaty o ekonomické recesi, která by podle expertů mohla zasáhnout nejen Evropu, ale i americkou a asijskou ekonomiku (podle odhadu Goldman Sachs je pravděpodobnost recese v USA nyní dokonce více než 40 %). K optimistickému výhledu na kapitálových trzích nepřidávají ani trvající válka na východě Evropy nebo zvyšující se počet nákaz onemocněním Covid-19.
Měřené hodnoty zaznamenaly za září větší pokles u akciových fondů, které se tentokrát propadly k hodnotě -10,04 %, což přispělo k celkovému zvýšení roční ztráty (v průměru -24,82 %). Pokles opět odráží obavy investorů, které nadále přetrvávají vlivem působení nejistot na trzích. „Podobnou volatilitu vykazují i komoditní fondy, které jsou přesto díky inflaci od začátku roku v rostoucím trendu. V září ale odepsaly v průměru 7,79 % a i u nich dochází v posledních měsících ke korekci,“, dodává Martin Novák.
V září došlo k poklesu také u dluhopisových fondů, a to hlavně v důsledku zvyšování úrokových sazeb americkou a Evropskou centrální bankou. Kvůli nepříznivým ekonomickým okolnostem vyšly ztrátově i fondy peněžního trhu, ty zaznamenaly pokles o -1,10 %, obdobně jako v srpnu.
Jako jediné ziskové vyšly dle výsledků opět nemovitostní fondy. Ty i přes ochlazování nemovitostního trhu vykazují již několikátý měsíc v řadě plusové hodnoty. V průběhu celého roku dokonce vykazují zisk 5,19 %.
Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting hypoteční index). Více informací najdete též na stránkách www.bcas.cz/onas/pro-media.
Index podílových fondů reprezentuje portfolio převážně českého investora. U akciových fondů nebere v potaz úzké regionální či sektorové zaměření, ale zaměřuje se na globální akciový trh. Složení fondů v akciovém indexu reflektuje portfolio běžného českého investora investujícího do akciových fondů. Podobné je to také u komoditních fondů, kde index reflektuje výkonnost fondů investujících převážně do tradičních komodit. U dluhopisových fondů klade index větší důraz na české a evropské dluhopisové fondy, ale ve výkonnosti zohledňuje i dluhopisové fondy investující do státních dluhopisů různých ekonomik a také dluhopisové fondy zaměřující na rizikovější dluhopisy, ale již s menší vahou. U peněžních fondů a nemovitostních fondů je sledována pouze výkonnost českých podílových fondů.
Proč je dobré tento index sledovat: Čeští investoři mají v podílových fondech zainvestován majetek ve výši zhruba 557 miliard korun. Fondy jsou velmi využívanou platformou pro dlouhodobé investování, zejména při vytváření rezerv pro období postaktivního věku (60+). Index ukazuje, jak se vede fondům dle jednotlivých tříd investičních aktiv. Investoři si mohou mimo jiné srovnávat, jak si jimi vybrané fondy vedou v porovnání s průměrem trhu.
Kontakt pro média:
Michaela Sahulová, specialistka PR a externí komunikace
mobil: +420 731 538 373, e-mail: michaela.sahulova@bcas.cz