Průměrná sazba úvěrů na cokoli nabrala v srpnu po měsíčním výkyvu opět klesající směr. Jak ukázaly výsledky Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů, v porovnání s červencem se její hodnota snížila o 0,67 procentního bodu na 5,77 %. Podle odborníků by se však žadatelé o úvěr měli připravit na postupné zdražování úvěrů ze strany bank a úvěrových společností.
Ve druhém prázdninovém měsíci došlo u spotřebitelských úvěrů k opětovnému snížení průměrné sazby, které s výjimkou července pokračuje už čtvrtým měsícem. V srpnu se výše úrokové sazby meziměsíčně propadla o 0,67 p. b. na hodnotu 5,77 %, tedy na podobnou úroveň jako v srpnu o dva roky dříve. Odborníci však očekávají, že se situace v příštích měsících změní. Již nyní začínají některé banky působící na trhu mírně upravovat sazby spotřebitelských úvěrů směrem vzhůru.
„Z mého pohledu banky a úvěrové společnosti jednoznačně reagují na zvyšování základních úrokových sazeb ze strany České národní banky a současně se začínají připravovat na možné další zvyšování. Z dosavadních vyjádření členů bankovní rady je zřejmé, že na jejich nejbližším zasedání by mělo být oznámeno další zvýšení sazeb, a to razantnější, než na jaké jsme byli doposud zvyklí,“ předpokládá Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.
Jednoznačnou obavou ČNB je rostoucí inflace, která se za srpen “přehoupla“ přes 4 %. Zvyšují se ceny zboží, služeb i energií, a nárůst úrokových sazeb je tak jedním z kroků, které by mohly pomoci situaci zlepšit a růst inflace zpomalit.
„Žadatelé, kteří se chystají vzít si spotřebitelský úvěr, by měli dlouhodobě počítat spíše s mírně vyšší sazbou, a tedy i dražšími úvěry. Pro takovou situaci bude třeba mít připravený silnější finanční “polštář“. Především by si ale měli uvědomit, že spotřebitelský úvěr má sloužit k řešení urgentních životních situací, nikoli k uspokojení krátkodobých tužeb a potřeb,“ upozorňuje Jan Hlinovský, ředitel pobočky OK POINT v Chomutově.