Spadlý strom na střeše domu, uklouznutí na ledovce: Jak se chránit před nástrahami zimy

Pro někoho zimní radovánky a ledové království, pro jiného strach opustit vyhřátý domov i nepříjemné pocity z každé cesty vymrzlou zimní krajinou. Ať už o zimních měsících smýšlíte jakkoli, pravdou je, že skýtají možná víc nástrah než jiná období roku. Sníh, mráz a led totiž přinášejí mnoho rizik spojených se škodami specifickými právě pro zimu, a proto je nezbytné se na ně dobře připravit. Naštěstí na většinu situací je dnes možné se pojistit.

Vodovodní škody

V zimních měsících dochází častěji k prasknutí vodovodního potrubí kvůli výkyvům teplot. Věřím, že svou chatu, chalupu nebo jinou rekreační nemovitost máte správně zazimovanou – vodu jste vypustili, přívody jste uzavřeli a v topném systému máte nemrznoucí směs. Pokud objekt opouštíte na víc než tři dny, je opravdu nezbytné tyto úkony provést. Mimochodem únik vody patří mezi nejčastější pojistné události vůbec. Proti zmíněným škodám se můžete chránit pojištěním domácnosti a nemovitosti. Nepodceňujte však zimní přípravu a zabezpečení, jinak se při vyřizování škody můžete dočkat nepříjemné skutečnosti v podobě krácení úhrady při plnění pojistné události.

V případě poškození majetku někoho jiného (třeba vašeho souseda či náhodné osoby) vyteklou nebo zamrzlou vodou vám poslouží pojištění občanské odpovědnosti. Pojistit si dokonce můžete i výdaje za ztrátu vody (vodné a stočné), anebo za havárii rozvodů nad rámec pojistné smlouvy. V případě řešení pojistné události se držte následujících pokynů:

  • Co nejvíce zdokumentujte místo škody
  • Zajistěte svědky události a uložte si jejich kontakty
  • Co nejdříve nárokujte škodu
  • V případě újmy na zdraví doložte lékařskou zprávu

Pád sněhu nebo rampouchů

Za tyto nepříjemné události odpovídají majitelé nemovitosti, kteří jsou povinni předcházet případným událostem pravidelnou péčí o své nemovitosti. Pokud bude pádem sněhu či rampouchu způsobena škoda, pojišťovna zkoumá, zda majitel něco nezanedbal a jestli bylo možné takový vývoj předpokládat. Pomocníkem jsou zachytávače ledu a sněhu, případně si na odklizení můžete objednat specializovanou firmu. Nezapomeňte také označit nebezpečný úsek. Jestliže majitel (správce) nemovitosti dodrží všechny bezpečnostní zásady, a přesto dojde ke škodě, může nárokovat náhradu z pojištění odpovědnosti.

Úraz na zledovatělém chodníku

Podle zákona o pozemních komunikacích za tzv. „závadu ve schůdnosti“ odpovídá vlastník, což je ve většině případů obec. Zde opět pomůže pojištění odpovědnosti. Samozřejmě platí, že chodec se musí chovat rozumně a předvídat zhoršené podmínky vzhledem k počasí. Pojišťovna vyplatí náhradu v případě, kdy se prokáže nemožnost závadu odstranit, zmírnit, nebo na ni upozornit. V případě úrazu může poškozený nahlásit škodu své pojišťovně a nárokovat ji přes úrazové pojištění.

Polámání stromů vlivem námrazy nebo pod tíhou sněhu

Pád stromů a větví, které poškodí váš majetek, obvykle uplatníte z pojištění nemovitosti. Pokud je poškozeno vaše auto, v určitých případech lze využít havarijní pojištění vozidla. Jestliže ale strom nebo větve z vašeho pozemku skončí u souseda a jemu poškodí majetek, můžete řešit škodu přes pojištění občanské odpovědnosti.

Rizika spojená se zimním provozem auta

Nedbale uchycené lyže, snowboardy, saně či jiné předměty převážené na střešním nosiči, ale i uvnitř auta, neopatrnost v parkování na ledu nebo sněhu, poškození kapoty či skla pádem ledu či sněhu ze střechy, krádeže lyžařského vybavení, jízda na zasněžené vozovce na letních pneumatikách nebo přes zamrzlé rybníky bez kontroly jejich pevnosti a tak dále. To je výčet nejčastějších příčin pojistných událostí specifických právě pro zimní období, na které by si měli řidiči a provozovatelé vozidel dávat velký pozor. Zbytečně se výše uvedeným situacím nevystavujte, protože z důvodu nedbalosti by vám pojištění nemuselo pokrýt případné škody.

Dobrá rada na závěr

Překontrolujte si své pojistné smlouvy, zda máte dostatečné krytí v případě pojištění občanské odpovědnosti (vztahuje se na všechny členy domácnosti včetně vašich čtyřnohých mazlíčků), pojištění nemovitosti a domácnosti, pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti atd. Můžete také požádat o radu finančního konzultanta, který vám rád pomůže zkontrolovat, případně nově nastavit parametry smluv přesně podle vašich požadavků a možností.

Autorem článku je Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting


Kontakt pro média:

Tereza Záhrubská

Specialistka PR a externí komunikace

Mobil: +420 731 537 716, e-mail: tereza.zahrubska@bcas.cz