Konsolidace úvěrů ušetří rodině starosti i peněženku

Máte sjednáno více půjček a každý měsíc se doslova ztrácíte v přehledu jejich splátek? Určitě má každá z nich jiné úrokové sazby, jinou dobu splácení i jiný den splácení. Nejenže z toho máte těžkou hlavu, ale navíc je dost pravděpodobné, že některé z těchto úvěrů jsou pro vás nevýhodné a zbytečně zatěžují váš rodinný rozpočet. Řešení je jednoduché – konsolidujte své úvěry do jednoho a ušetřete!

Jak vám konsolidace pomůže?

  • spojíte všechny půjčky do jedné
  • měsíčně budete platit pouze jednu splátku v jeden den
  • celkové splátky se sníží
  • odpadnou poplatky za vedení a správu jednotlivých půjček
  • celkový přeplatek nové půjčky bude nižší, než kdybyste spláceli jednotlivé půjčky zvlášť
  • vaše finanční zatížení se výrazně sníží, což uleví vašemu rodinnému rozpočtu

Jak to funguje?

„Konsolidace je jednoduchá. Banka, u které o konsolidaci požádáte, za vás splatí vaše staré úvěry, a vy tak budete splácet už jen jednu novou, výhodnější půjčku. Další možností je, že vám banka pošle peníze na účet a vy staré půjčky splatíte sami. V obou případech budete platit už pouze jednu půjčku,“ vysvětluje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Co všechno je možné konsolidovat?

  • účelové i neúčelové spotřebitelské úvěry
  • bankovní i nebankovní úvěry (včetně hypoték nebo úvěrů ze stavebního spoření)
  • kontokorenty a kreditní karty
  • půjčky uzavřené s partnerem
  • u některých bank také leasing

Lze konsolidovat i se záznamem v registru?

Chcete-li sloučit úvěry do jednoho, připravte se na to, že si banka znovu ověří vaši úvěruschopnost. Prozkoumá tedy vaše příjmy a záznamy v registrech dlužníků. To jsou databáze osob s úvěry obsahující informace o tom, jak poctivě je tito dlužníci splácejí. Do registrů nahlížejí jak bankovní společnosti, tak například telefonní operátoři nebo energetické společnosti. Pokud jste měli se splácením v minulosti nějaké potíže, banka vaši žádost o konsolidaci pravděpodobně nebude chtít schválit.

„Banky jsou v případě konsolidací opravdu velmi přísné. Jestliže jste v minulosti třeba promeškali jednu splátku, banka vám tento ojedinělý prohřešek asi odpustí. Máte-li ale víc takových zápisů, konsolidaci pravděpodobně zamítne,“ říká Martin Novák. Konsolidovat půjčky se záznamem v rejstříku pak můžete zkusit u jiných finančních institucí, což ale může být riskantní. „U bankovních i nebankovních poskytovatelů může být posledním řešením konsolidace se zástavou, kde ručíte svým majetkem, tedy domem či bytem. Je-li pro vás tento typ konsolidace opravdu nevyhnutelný, prostudujte si předem všechny podmínky, zejména pak sankce a postihy za případné porušení splátkového kalendáře, radí Novák.

Co budete potřebovat k vyřízení konsolidace?

Pokud jste v minulosti neměli problém se splácením, a ani nemáte negativní záznam v registrech, k žádosti o konsolidaci postačí následující:

  • dva platné doklady totožnosti (například občanka a řidičák)
  • potvrzení o příjmech (nemělo by být starší 30 dní)
  • potvrzení, kolik vám z původních půjček zbývá doplatit
  • žádost o předčasné splacení původních úvěrů
  • všechny smlouvy a dokumentace k původním úvěrům

Kolik vás bude konsolidace stát?

Podle Martina Nováka je v případě konsolidace úvěrů nutné počítat s uhrazením mimořádné splátky původních půjček a poplatku za sjednání konsolidace. U některých bank si budete muset zřídit i pojištění schopnosti splácet nebo další povinné produkty. Tyto poplatky vás ale vyjdou levněji než poplatky za všechny původní půjčky.

„Pokud si chcete zjednodušit život a ušetřit, spojte všechny své úvěry do jednoho. Pokud si s tím nebudete vědět rady, obraťte se na finančního konzultanta, který vám pomůže najít nejvýhodnější nabídku konsolidace, aby co nejlépe odpovídala vaší konkrétní situaci,“ doporučuje hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Dobrá zpráva na závěr: Konsolidovat půjčky klidně můžete i opakovaně! Je dokonce možné konsolidovat půjčku, kterou jste už dříve refinancovali, přičemž obvykle stačí zaplatit alespoň jednu splátku.