Prašivé dluhopisy: Bezpečné investice začínají rozpoznáním rizik

S poklesem úrokových sazeb nabírají na popularitě opět dluhopisy, které mohou přinést investorům zajímavé zhodnocení. Jak ale rozpoznat tzv. „prašivé dluhopisy“ a čemu bychom se jako investoři měli raději vyhnout? Odpovědi přináší Jiří Šindelář, generální ředitel investiční společnosti MONECO a Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting.

Často slýcháme, že jsou prašivé dluhopisy pastí pro mnohé investory. Čím se tedy, jako investor, při výběru vhodného dluhopisu, řídit?

„Prašivý dluhopis lze poznat podle několika varovných znaků. Nejčastěji má vysoký výnos, který slibuje neobvykle atraktivní zisky, což může být signál vysokého rizika. Emitent takového dluhopisu často nemá stabilní finanční zázemí,“ komentuje Martin Novák z Broker Consulting. S tím se ztotožňuje také Jiří Šindelář ze společnosti MONECO: Často zde jako emitent vystupuje společnost s velmi krátkou nebo žádnou historií, která navíc bývá hodně zadlužená. Pokud investor zjistí, že jde o společnost založenou před několika měsíci či nedokáže najít účetní závěrku firmy, mel by dluhopis okamžitě shodit ze stolu.“

Obecně však oba experti radí, že drobným investorům práce s jednotlivými dluhopisy do rukou nepatří, jakkoli lákavě a zajímavě vypadají. Daleko jistější a bezpečnější cestou je investice do dluhopisových fondů, u kterých je profesionální portfolio manažer a kde je zajištěno široké rozložení investic.

Na co by si měli dát investoři pozor a jakých chyb by se měli vyvarovat?

Chybami se člověk učí, a dvojnásobně platí toto známé české rčení ve světě investic. Nicméně pokud se jako začínající investoři budeme řídit základními pravidly, můžeme předejít alespoň některým ztrátám. „Absolutní základem je říct si, proč vlastně investujeme? Jinak postupujeme, když si investujeme na rentu a jinak, když připravujeme peníze na pořízení nového bytu za 5 let. Od toho se totiž odvíjí volba vhodné investiční strategie. Začínající investoři se docela často místo volby vhodné investiční strategie snaží časovat trh, vybrat si nějakou „zázračnou investici“ nebo činí investiční rozhodnutí na základně informací z běžných médií. Vše to má společného jmenovatele – touhu po rychlém zbohatnutí. A ta velmi často vede k opaku. Základem zdravého přístupu, který nakonec funguje nejlépe, je sestavení správného portfolia. To by mělo být vždy dobře a rozumně diverzifikované a zejména respektovat investiční horizont a rizikový apetit investora,“ vysvětluje Martin Novák ze společnosti Broker Consulting. „Investoři si také často neuvědomují jednu zásadní věc. U dluhopisů, které nejsou obchodovány na trhu, je jejich prodej velmi obtížný. Pokud potřebují likviditu, musí sami vyhledat protistranu ochotnou dluhopis odkoupit. Před investicí do konkrétního dluhopisu také důrazně doporučuji prověřit emitenta, tedy jeho finanční historii, stabilitu a analyzovat jeho ekonomické výsledky,“ dodává Martin Novák. 

A co k investičním přehmatům uvádí Jiří Šindelář? Investoři často touží po maximálním výnosu a nulovém riziku. To je přitom něco, co v praxi neexistuje. Zosobněním toho, jak funguje uvažování části investorů, představují právě již zmiňované prašivé dluhopisy. Spousta lidí podlehne iluzi, že za nulové riziko dostane skvělý výnos. Na akciovém trhu je pak častou chybou, tendence nakupovat v době, kdy jsou akcie na vrcholu, a při korekci prodávat. Správný postup je přitom přesně opačný.“

Jaký vývoj dluhopisům předpovídáte?

Vývoj dluhopisů bude záviset především na úrokových sazbách a na poklesu sazeb centrálních bank. Pokud bude současný trend snižování sazeb pokračovat, budou z toho dluhopisy těžit. Otázkou však zůstává, do jaké míry se už tento pokles odrazil v současných výnosech. V dlouhodobém horizontu bude záležet na tom, na jaké úrovni se sazby ustálí. Pokud by se centrální banky vrátily k nulovým sazbám, výnosy u státních i firemních dluhopisů by byly spíše omezené. Naopak, pokud centrální banky ponechají sazby nad nulou, výnosy dluhopisových fondů mohou zůstat atraktivní, i když možná ne tak vysoké jako nyní,“ predikuje Jiří Šindelář.

Jak se tedy chránit před rizikovými dluhopisy?

Investování do dluhopisů vyžaduje nejen opatrnost, ale i schopnost odhalit varovné signály. Jak už bylo zmíněno výše, typickými ukazateli rizikových nebo prašivých dluhopisů jsou podezřele vysoké výnosy a chybějící historie emitenta. Pro drobné investory je proto bezpečnější volbou investovat do dluhopisových fondů, s odbornou správou a dostatečnou diverzifikaci. Při výběru vhodných instrumentů by se zejména začínající investoři měli obrátit na odborníky. Finanční konzultanti díky svým zkušenostem a znalostem  dokáží rozpoznat rizika a také najít řešení, která budou nejlépe odpovídat potřebám a cílům investora.