Návrat ke korekci probíhající na kapitálových trzích od začátku letošního roku, tak v takovém duchu se nesou výsledky srpnového Broker Consulting Indexu podílových fondů. Podle něj poklesla většina podílových fondů o několik procent a skončila v záporných číslech. Nejviditelnější dopady přetrvávajících nejistot pocítily v srpnu akciové fondy, ty smazaly červencový nárůst a skončily ve ztrátě -4,11 %. Nedařilo se také komoditním fondům, které si i přesto udržují od začátku roku 58,97 %. Ani Fondy peněžního trhu nebo dluhopisové fondy nevykázaly zisk a skončily v červených číslech. Meziměsíční nárůst je zřejmý pouze u nemovitostních fondů, jež dlouhodobě vykazují stabilní růst. Výhledově experti očekávají na kapitálových trzích setrvání klesajícího trendu.
„Vlivem negativního ekonomického výhledu, inflace a problémů s energiemi, dochází dle očekávání k návratu poklesu u většiny typů fondů,“ komentuje situaci na kapitálových trzích Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting.
Z měřených hodnot vyplývá, že v srpnu výrazně poklesly zejména akciové fondy. Z červencové hodnoty
5,34 % se meziměsíčně snížily o -4,11 %. Ze všech aktiv jsou to právě akcie, které od začátku roku nejvíce ztrácejí (v průměru o -12,96 %). Děje se tak zejména z důvodů přetrvávající vysoké inflace a negativního působení nejistot, které ovlivňuje obchodování většiny investorů a nutí je podstupovat stále větší rizika.
Obrat trendu oproti předchozímu měsíci zaznamenaly také dluhopisové fondy, ty se propadly o několik procentních bodů, z 3,12 % na -2,82 %. „Díky agresivnímu zvyšování úrokových sazeb jsme v letošním roce zaznamenali nezvyklou volatilitu u dluhopisů, které ale nyní nabízejí vysoké výnosy do splatnosti“, uvádí Martin Novák. Podle něj jsou zároveň dluhopisové fondy jednou z investičních možností ke dlouhodobému zhodnocení úspor.
Návrat ke korekci zaznamenaly i komoditní fondy, ty si ale oproti ostatním ztrátovým fondům připsaly v průběhu letošního roku 58,97 %. Jejich volatilita odráží vývoj cen na širokém komoditním trhu. Podobná ztráta je vedle toho vidět i u Fondů peněžního trhu (-1,16 %).
Nemovitosti zaznamenaly v osmém měsíci letošního roku jako jediné kladný výnos 0,87 %, a staly se tak nejúspěšnějšími ze všech typů podílových fondů sledovaných Broker Consulting Indexem. Jejich odlišný vývoj potvrzuje stabilní růst, který vykazují nemovitostní fondy dlouhodobě.
Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting hypoteční index). Více informací najdete též na stránkách www.bcas.cz/onas/pro-media.
Index podílových fondů reprezentuje portfolio převážně českého investora. U akciových fondů nebere v potaz úzké regionální či sektorové zaměření, ale zaměřuje se na globální akciový trh. Složení fondů v akciovém indexu reflektuje portfolio běžného českého investora investujícího do akciových fondů. Podobné je to také u komoditních fondů, kde index reflektuje výkonnost fondů investujících převážně do tradičních komodit. U dluhopisových fondů klade index větší důraz na české a evropské dluhopisové fondy, ale ve výkonnosti zohledňuje i dluhopisové fondy investující do státních dluhopisů různých ekonomik a také dluhopisové fondy zaměřující na rizikovější dluhopisy, ale již s menší vahou. U peněžních fondů a nemovitostních fondů je sledována pouze výkonnost českých podílových fondů.
Proč je dobré tento index sledovat: Čeští investoři mají v podílových fondech zainvestován majetek ve výši zhruba 557 miliard korun. Fondy jsou velmi využívanou platformou pro dlouhodobé investování, zejména při vytváření rezerv pro období postaktivního věku (60+). Index ukazuje, jak se vede fondům dle jednotlivých tříd investičních aktiv. Investoři si mohou mimo jiné srovnávat, jak si jimi vybrané fondy vedou v porovnání s průměrem trhu.
Kontakt pro média:
Michaela Sahulová, specialistka PR a externí komunikace
Mobil: +420 731 538 373, E-mail: michaela.sahulova@bcas.cz